/ Harraste/ Joensuun seudun rastit 2024/ Joensuun seudun kuntorastit 2024/

Joensuun seudun kuntorastit 2024

Kalenteri ja tulokset 2024

Joensuun seudun kuntorastit ovat kaikille suunnistuksesta kiinnostuneille tarkoitettuja viikoittaisia suunnistustapahtumia. Kuntorasteilla on sopivia ratoja kaikentasoisille suunnistajille aloittelijoista aina kilpasuunnistajiin asti.

Ratavaihtoehdot ovat:

  • A-rata, vaativa n. 6–7 km
  • B-rata, keskivaikea n. 5 km
  • C-rata, helpohko n. 3 km
  • D-rata, helppo n. 1,5-2km, ei välttämättä kaikissa tapahtumissa

Maastoon pääsee tiistaisin ja torstaisin klo 17.00–18.30. Maastosta on tultava pois klo 20.00 mennessä.

Lokakuussa Kalevan Rastin kuntorastit järjestetään lauantaisin klo 11–12.30. Maastosta on tultava pois klo 14.00 mennessä.

Muilla kuntorasteja järjestävillä seuroilla voi olla myös muita käytäntöjä, joista seurat tiedottavat erikseen.

Kalevan Rastin järjestämillä kuntorasteilla karttamaksut 2024

Jäsen muut alle 16v
Karttamaksu 4 € 8 € 0 €
Emit-vuokra 2 € 2 € 0 €
10 krt sarjalippu 30 € 60 € -
5 krt sarjalippu 20 € 30 € -

Opiskelijan Sykettä -tarralla karttamaksu 4 €.

Suositellaan korttimaksua käteisen sijaan

Kalevan Rastin järjestämillä kuntorasteilla hyväksytään maksutapoin myös:

  • Smartum Saldo verkkomaksu
  • MyEdenred mobiilimaksu
  • tyky-online
  • Eazybreak
  • ePassi

Ko. maksutavoilla maksaessa on näytettävä kuitti (puhelimen näytöllä tai paperinen) maksusta kuntorastijärjestäjälle.

Paperisia liikunta- ja kulttuuriseteleitä ei enää oteta vastaan.

Kalevan Rasti suosittelee edullisen Kuntosuunnistajan Sporttiturva-vakuutuksen hankkimista tapaturmien varalle, sillä vapaa-ajanvakuutukset korvaavat vaihtelevasti kuntosuunnistustapahtumissa sattuneita tapaturmia.

Jokainen suunnistaja on vastuussa omasta turvallisuudestaan suunnistuksen aikana.

Muistetaan, että tonteille ja yksityisille pihoille meno on ehdottomasti kiellettyä!!.
Tontit on merkitty karttaan oliivinvihreällä värillä. Kunnioitetaan kotirauhaa eikä kuljeta ihan pihamaan vierestäkään!

Muita kiellettyjä suunnistuspaikkoja ovat viljellyt pellot, moottoriliikennetiet ja rautatiet. Lisäksi kartalla voi olla muita kielletyiksi merkittyjä alueita. Ne on merkitty karttaan violetilla pystyviivoituksella tai rasterilla.

Koirien ottamista mukaan kuntosuunnistukseen ei suositella Suunnistusliiton suosituksen mukaisesti.

Kuntorastikalenteri 2024

10.06.2024 16:39:42
Pvm Seura Maasto P Vastaava Tiedot Lisätiedot Tulokset Livelox
Ti 30.4 KR Aavaranta P Aapo Tonder Tulokset Livelox
To 2.5 KR Kylmäojan koulu P Mikko Frisk Tulokset Livelox
Ti 7.5 LipTa Jyri P Maija ja Mira Lisätiedot Tulokset
To 9.5 KR Lykynlampi P Hertta Juntunen Tulokset Livelox
Ti 14.5 JoS Moottorirata P Lisätiedot Tulokset
To 16.5 KR Ah-stadion P Börje Vartiainen Tulokset Livelox
Ti 21.5 SelSi Papulanniemi P Tulokset
To 23.5 KR Pärnävaara länsi P Ilpo Kettunen Tulokset Livelox
Ti 28.5 LipTa Sotkuman koulu P Mervi ja Mika N Lisätiedot Tulokset
To 30.5 KR Tukhulminlammit etelä P Ilja Jormanainen Tulokset Livelox
Ti 4.6 JoS Kaunisvaara länsi P Lisätiedot Tulokset
To 6.6 KR Mertalammet P Antti Hartikainen Tulokset Livelox
Ti 11.6 LipTa Veteläsuo P Sointu ja Jukka +Jukola-yhteislähtö Lisätiedot Tulokset
To 13.6 KR Hakrikenttä P Jyrki Raunio Tulokset Livelox
Ti 18.6 LipTa Kaprakka, länsi P Erkki Lisätiedot Tulokset
To 20.6 KR Hiililammet *) P Janne Laukkanen Tulokset Livelox
Ti 25.6 JoS Puntarikoski P Lisätiedot Tulokset
To 27.6 KR Kerolankangas P Tuure Paavilainen Tulokset Livelox
Ti 2.7 KR Elovaara *) P Tulokset
To 4.7 KR Kuikkalampi *) P Tulokset
Ti 9.7 JoS Alavi P Lisätiedot Tulokset
To 11.7 KR Kuusoja, etelä *) P Anne Mäntynen Tulokset
Ti 16.7 TuuSe Tuupovaara Tulokset
To 18.7 KR Vallisärkkä P Hanna Mononen Tulokset
Ti 23.7 SelSi Pötkynsärkkä P Tulokset
To 25.7 KR Harpatti P Pauli Impivaara Tulokset
La 27.7 KR Höllärinvaara Eeva Punta Herajärvi-suunnistus Tulokset
Ti 30.7 LipTa Hirvolanvaara Tarja Lisätiedot Tulokset
To 1.8 KR Lehmon koulu P Pasi Kiiskinen Tulokset
Ti 6.8 SelSi Alavi P Tulokset
To 8.8 KR Välilammet P Auli Kostamo Tulokset
Ti 13.8 JoS Jaamankangas P Lisätiedot Tulokset
To 15.8 KR Kulhon koulu P Eeva Punta Tulokset
Ti 20.8 LipTa Jyrkkälampi P Risto V Lisätiedot Tulokset
To 22.8 KR Pärnävaara pohjoinen P Petteri Hakala Tulokset
Ti 27.8 JoS Kaunisvaara itä P Lisätiedot Tulokset
To 29.8 KR Lykynlampi P Mari V ja Jari V Tulokset
Ti 3.9 LipTa Rukkovaara P Mauno L, Vesku ja Martti S Lisätiedot Tulokset
To 5.9 KR Utranharju, itä P Petri Vainio Tulokset
Ti 10.9 KR Kuusoja, pohjoinen *) P Markku Piironen Tulokset
To 12.9 KR Kerolankangas P Mika Tahvanainen Tulokset
Ti 17.9 LipTa Kaprakka, itä P Mika A Päivä+yö Lisätiedot Tulokset
To 19.9 KR Välilammet P Mervi Pötry Tulokset
To 26.9 KR Tukhulminlammit pohjoinen P Tiina Uotila Tulokset
La 5.10 KR Lykynlampi P Tulokset
La 12.10 KR Repokallio P Päivikki Pohjola Tulokset
La 19.10 KR Vierevänniemi P Tulokset
La 26.10 KR Kuhasalo P Tarja Silvennoinen Tulokset

*) tarjolla EI D-rataa

Aikaisemmat vuodet tulokset

Kalenteri viikko

Koko kalenteri